Vysoké úrokové sazby a celkové zdražování, dostávají některé rodiny do presu. Ve výrazném presu se pak ocitají třeba ti, kdo už hypotéku mají a chtějí ji refinancovat. Takových domácností tento rok bude okolo 40 000. Často to jsou lidé, kteří původní hypotéku začínali na 2- 3%. Tehdy měli štěstí, protože „chytli dobré sazby“. Teď to ale může být problém.
S přihlédnutím k cenám nemovitostí před 5 lety (nejčastější byla fixace na 5 let), je pravda, že ty byly výrazně levnější a takže si lidé brali nižší hypotéky v průměru okolo 2 000 000 korun.
Takže nemůžeme říct, že všech 40 000 domácností právě prožívá peklo. Pokud jste byli zvyklí platit bance za bydlení 7300 a teď to bude třeba 10300, asi vás to nepoloží. Ale když tehdy hypotéka byla 5000 000 tak budete platit více třeba o 8 000 korun. A do toho jsou tu drahé energií.
Co s tím?
1.Pokud vás to naštve a utáhnete to, tak to prostě refinancujeme s hledáním co nejlepšího možného úroku.
2. Pokud vás nová situace dostává do problémů, můžete si hypotéku protáhnout na maximální nejdelší dobu - typicky už máte splaceno 5 let, a pokud si to opět protáhnete na 30 let tak vám to sníží splátky. Toto řešení není výhodné ekonomicky a přeplatíte, ale aktuální nedostatek volného cashflow tím vyřešíte.
3. Pronajměte to, co máte, a jděte do menšího. Tohle řešení není pro každého, ale než se bytu/domu hned zbavit, tak je tohle taky možnost. Výhoda této možnosti je dočasnost - nic neprodáváte a za rok(y) se můžete vrátit zpět. Ale věřím, že k této možnosti většinou nedojde.
!! Dnešní doba ale má jedno specifikum - občas se stane, že úroky u spotřebitelských úvěrů nebo úvěrů půjček od stavebních spořitelen jsou srovnatelně vysoké s hypotékou a se vám vyplatí refinancovat to takto. Může to totiž stát stejně (pokud vám k doplacení zbývá nižší částka) a nemáte v zástavě dům/byt. (Takže s jeho pomocí můžete ručit jinde, třeba. A nebo taky ne :-D)
A nebo naopak - při refinancování můžete mít část financí neúčelově půjčenou navíc, a tím si doplatit jiné dražší úvěry, pokud je máte