Klient jde typicky za poradcem s konkrétní zakázkou. Chci vybrat a zařídit hypotéku, chci investovat, chci zkontrolovat pojistky, …. Ale v nabídce kvalitního finančního poradce je i finanční analýza. Co to je a k čemu by vám to mělo být? A je to pouze pro bohaté?
Každý máme nějaké cíle, kterých chceme dosáhnout. Případně cíle, které bychom si měli uvědomit, že nich jako máme chtít dosáhnout. Bez plánu budeme věci řešit operativně, až nastanou, ale ne všechno je výhodné řešit „až se mi to stane“.
Jednoduchý příklad - důchod. Až budeme v 65 letech fungovat pouze s důchodem bez vlastních úspor, bude pozdě litovat, že jsme si neodkládali stranou. Druhý příklad - investuje peníze do akciového fondu, který hodně kolísá, ale nemám pojištění a z důvodu nemoci potřebuji rychle zainvestované peníze vybrat i za nevýhodných podmínek.
Líbí se mi představa, že finanční plán je jako domeček. Základ je bezpečení - pojištění podstatných rizik. Pak si ideálně obstarat své bydlení (ne vždy). Nastřádat kapitál na budoucí investice (děti na škole, důchod, rekonstrukce).
V praxi to znamená, že s klienty probereme jejich cíle a představu o životě, rozvahu příjmů a výdajů (občas to může překvapit, kdy na papíře vidíte, kolik stojí provoz vaší rodiny, nebo naopak, že máte kde šetřit) a majetku. Na druhé schůzce pak předložím návrh toho, jak by klienti měli financemi naložit. Někdy začneme u toho, aby si vytvořili finanční rezervu, pak třeba řešíme dlouhodobé větší výdaje. To pak po dohodě zařídím za klienty.
Co z toho klient má? Klid z vědomí, že má rezervu. Finanční nezávislost díky průběžnému odkládání. Pohodovější důchod, protože si ho může užít. Je krytý, kdyby se s ním něco stalo. Dobrý pocit z toho, že v nejproduktivnějším věku penze jen nerozházel. Radost ze svého bydlení, které si mohl dovolit. Možnost jít do předdůchodu, až v 60 letech už budu chtít zvolnit a pracovat méně.