Jak si nastavit životní pojištění aneb Evča a její životní pojištění
Víte jak si nastavit životní pojistku? Evča je mladá holka, která má první práci, první byt a tušení, že by měla mít životní pojištění. Probrali její příjmy, rezervu, závazky zdravotní stav, práci, sportovní koníčky a plány. Evča chtěla rizikovou pojistku a takhle jsme o nastavení pojistných částek přemýšleli:
-potřebuji pokrýt velká (finanční) rizika, ne dostat 20 000 za to, že mě něco bolelo
-na životku se nevydělává (není to loterie)
-pokud mám zdravou rezervu na tři měsíce, stačí mi pracovní neschopnost placená až třeba od 59.dne
-pokud zaměstnanec je na neschopence, má 60% příjmů, zbytek mu bude chybět
-závažná onemocnění nastavíme na 1,5 násobek ročního platu
-invalidita (snížená pracovní schopnost) je největší riziko (finančně), protože může ovlivnit zbytek našeho života. V každém stupni invalidity mohu jinak pracovat a mám něco od státu. Napočítáme pojištění, které bude kompenzovat ušlý zisk pro prvních pět let, než se člověk s novou situací naučí fungovat.
-mladý člověk by mohl svou životní pojistku využít víckrát (má ji na dlouho) je pro něj výhodné vybrat pojišťovnu, která umožní víckrát výplatu za závažné nemoci a pojišťovna nevypoví další pojištění kvůli závažné nemoci
-Vážný úraz se může stát vždycky, pro mladého člověka je doporučená částka 1-2 miliony korun, která se progresivně zvětšuje (to znamená že čím víc procent tělo ja poškozeno tím víc dostanu z pojistky, může to být až sedminásobek pojistné částky)
Tohle je jen malý kousek toho, co jsme spolu probrali, než jsme se dobrali finále a slouží to jako ilustrace. Je to zodpovědnost. Naštěstí, máme srovnávače pojistných podmínek, kalkulačky a na telefonu pracovníky z pojišťoven, abychom to dokázali vymyslet dobře a proklientsky. A Eva má klidné spaní.