Mladý pár (Janek a Lucka) kupuje byt, který je družstevní a stojí 2 100 000 korun. Družstevní byt zjednodušeně znamená, že nejste vlastníky konkrétního bytu ale podílu na domě. To zas znamená, že banka si takovou zástavu nevezme. No a tak co s tím?
Banky docela dobře umí pracovat s družstevním bytem, který do 1-2 let bude převeden do osobního vlastnictví. Prvně vám dají překlenovací úvěr a jen co je byt v osobním vlastnictví, tak si na něm banka udělá zástavu a vy začínáte splácet normální hypotéku.
Ale tohle bohužel není náš případ. Byt se v dohledné době převádět nebude. Pak je možné použít jinou zástavu (třeba dům rodičů). A Jankovi rodiče dům kdyžtak mají, ale vcelku pochopitelně, Janek by ho radši nezastavoval.
Pak je ještě možné si půjčit úvěr od stavební spořitelny. Přímo na družstevní bydlení dostanete nezajištěný úvěr, musí se dokázat že to je na „bydlící“ účel. Raifka stavební spořitelna půjčí maximálně až 2 000 000 a Buřinka 2 500 000. Díky tomu, že jde o malý byt na Ostravsku, tak se sem s cenou vejdeme. Být to v Praze tak to asi neklapne.
Hrubý odhad (při 3 leté fixaci)- Hypotéka je na 30 let, takže i splátka bude menší (cca 9900) ale zas mám pořád v zástavě ten dům rodičů. Úvěr ze SS je na 25 let, takže splátka je vyšší (11500) ale žádná zástava.
Je jim 30 let, Janek pracuje jako OSVČ a Lucka má po škole a začala podnikat půl roku nazpět. Máme dvě Jankova daňovka - ty nám eliminují finanční instituce (všude vychází bonitě jinak) na 5 favoritů.
Janek se rozhodl jít cestou úvěru ze stavebního spoření. A dům rodičů si nechal v záloze, protože chce do 4 let byt stejně doplatit a pak stavět a pak se zástava rodičů bude hodit.