Je vám pod třicet, chcete svůj kus přírody, na dům to úplně nebude a už chcete mít něco svého. To jsou zhruba důvody, proč je mobilní bydlení tak populární. A nebo jako rekreační objekt.
Mobilní dům je nálepka, pod kterou je spousta různých staveb - karavan, kontejnerový dům, tzn. tiny house, …Startujeme třeba na 300 000 ale ty větší a hezčí jsou už i celkem drahé (klidně 2,5 milionu) a tak se liší i možnosti financování.
Možnosti jsou tři hlavní:
1. Spotřebitelská půjčka - není nutné zajištění, jde o půjčku na cokoliv, ale počítejte, že dostanete tak milion a splátka bude na maximálně deset let- tudíž to nelze v čase moc rozložit a platíte dost.
2. Úvěr ze stavebního spoření - tady už je potřeba dokazovat účel bydlení. Obvykle se to dokládá kupní smlouvou (nebo smlouvou o díle) a stavebním povolením (nebo územním souhlasem - rychlejší jednodušší verze). Splatnost max dvacet let, do zástavy nic nedáváte, lepší úrok než spotřebák.
3. Hypotéka - ano, i na mobilní dům lze vzít hypotéku. Splatnost až 30 let (splátka se rozloží v čase), nejnižší úrok. Ale dům s pozemkem je v zástavě po celou dobu splácení a aby to banka do zástavy vzala, je potřeba splnit sérii požadavků (stavební povolení, mobilní dům je kolaudovatelný, pozemek musí být v dostatečné hodnotě, jestli bude evidenční číslo…)
Upřímně, jestli nad tímhle váháte, napište mi. Jak už jsem psala v úvodu, pod mobilním domem se skrývá pestrá škála staveb a výrobků. Pro financování je podstatné, kdy chce výrobce peníze, jaký pozemek na to máte, jakým způsobem se stavba dělá (přiveze se na místo, montuje se v hale nebo se postaví na místě) a jak se upevní k zemi. A nejlepší je, že pro hypotéku (verze 3) banka bude zkoumat, JESTLI VÁŠ MOBILNÍ DŮM JE DOSTATEČNĚ NEMOBILNÍ, aby to nešlo kdykoliv vzít a odjet. Jako fakt… 😂